Celou cestu adaptace si můžete představit jako takový ''kolejový trojúhelník''.
- 1Začátek cestyNa začátku začínáte ve svých zaběhnutých kolejích (🟢zelená barva). Jste v klidu, nic vás netrápí.
- 2Nástup stressoruNajednou se do vaší cesty postaví stressor - situace/událost, na kterou je třeba se adaptovat. Ten vás tzv. ''vykolejí'' z vašich zaběhnutých kolejí a pošle na koleje ''stresu'' (🔴červené koleje)
- 3Cesta stresuV tuto chvíli se dostali na druhou kolej. Je to kolej, ve které se necítíte komfortně. Začínáte pociťovat náhlé příznaky stresu - pocení se 😰, motání hlavy 🤢, bušení srdce 💓...
- 4Kulminace stresuŽádná křivka neroste do nebe. Se stresem je to podobné. Po určité době dojde k tomu, že křivka úzkosti se dostane do nejvyššího bodu a dále již nestoupá. Na této pozici se může udržovat různě dlouho.
- 5Cesta adaptacePo nějaké době se na danou situaci/událost, která vás na začátku vykolejila, začínáte adaptovat (🟠oranžová kolej). Stres vám pomalu a jistě ustupuje a začínáte se cítit lépe.
- 6Totální adaptaceNakonec se dostanete zpátky na svou starou kolej (🟢zelená barva). V tuto chvíli jste si tzv. na danou situaci/událost plně adaptovaní. Nedělá vám již větší problém a berete jej jako součást života.
Není cílem kompletně vymazat stres ze svého života. Cílem by mělo být to, že když vás určitá situace/událost vykolejí a vy se dostanete na vedlejší kolej (
červené barvy), tak se musíte umět čím jak nejrychleji dostat na kolej oranžovou
a následně zpět na zelenou
.
Důvod je prostý. Čím déle budete ve stresu (setrvání na červené koleji ), tím více pocítíte jeho negativní zdravotní důsledky.
Představte si váš život jako pyramidu. Pokud je jedna z kostek pyramidy porušena nebo špatně položena, tak to celou pyramidu rozkymácí
. Příčina tedy leží právě v té poškozené kostce
. Nesmíte se tedy dívat na stres jako na celek, ale je potřeba se dívat na ni jako na jednotlivé díly skládačky (kostky pyramidy), které hrají ve stresu důležitou roli.
DEJTE NÁM LAJK A PŘIDEJTE SE DO FACEBOOKOVÉ SKUPINY